بکسل یک خودروی ۲ تنی توسط شش ربات ۱۷ گرمی

بکسل یک خودروی ۲ تنی توسط شش ربات ۱۷ گرمی

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text animation_delay=”200″]بکسل یک خودروی ۲ تنی توسط شش ربات ۱۷ گرمی[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text animation_delay=”200″]شش ربات بسیار کوچک توانستند یک اتومبیل که تقریبا ۲ تن وزن داشت را بکسل کنند. این در حالی بود که هرکدام از این ربات‌ها فقط ۱۷ گرم وزن داشتند.

این میکرو ربات‌های قدرتمند را تیمی از محققان دانشگاه استنفورد طراحی کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند که راز این کار در حرکت دقیق هر ربات، یک کار گروهی محاسبه‌شده و در مجموع، علم بایومیمیکری (Biomimicry) بوده است.

در علم بایومیمیکری، هدف، طراحی دستگاه‌ها و سازه‌هایی بر اساس مدل‌ها و پردازش‌های بیولوژیکی است؛ در این علم گونه‌های جانوری و زیستی طبیعی ملاک طراحی قرار می‌گیرند. این ربات‌ها هم بر اساس ساختار فیزیکی گونه‌ای از مارمولک گکوتا ساخته شده‌اند. دست‌های این جانداران حالت چسبنده دارد که هم می‌تواند وزن و بار سنگینی را تحمل کنند و هم به‌راحتی از سطح جدا می‌شوند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text animation_delay=”200″]بکسل یک خودروی ۲ تنی توسط شش ربات ۱۷ گرمی[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text animation_delay=”200″]پیش‌تر محققان بر همین اساس ربات‌هایی را ساختند که توانسته بودند از یک دیوار بالا بروند، در حالی که (به علت همین ویژگی خاص در دست‌های‌شان) بار سنگینی را هم حمل می‌کردند. هر ربات می‌توانست تا ۲۰۰۰ براربر وزن خودش، بار را جابه‌جا کند. حالا در آزمایش جدید، تعداد بیش‌تری از ربات‌ها به شکل مورچه‌های ریز دور هم جمع شده و در یک کار گروهی منظم و محاسبه شده، یک اتومبیل ۱۷۷۰ کیلوگرمی را بکسل کردند.

در واقع محققان این پروژه دریافته بودند که مورچه‌ها وقتی بخواهند بار سنگینی را حمل کنند، به شکل یک تیم درمی‌آیند. هر مورچه در هر گام، وزن خود را به جای شش پا، روی سه پای خود می‌اندازد و به این ترتیب قدرت هرکدام از اعضا به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. در ربات‌های موتاگ (µTug) از این شیوه نیز استفاده شده است. (µ مخفف عبارت میکرو است و موتاگ یعنی بکسل در ابعاد میکرو)[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text animation_delay=”200″]منبع: Engadget و The Verge[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.